دزدگیر اماکن

سیستم های امنیتی از جمله دزدگیر اماکن برای هر نوع ساختمان ضروری است. آن ها باعث افزایش امنیت دارایی های مالی، اشیاء گران بها و حتی مالکیت معنوی جهت امنیت جان انسان ها می گردند. بسیاری از مکان ها از جمله مجتمع های تجاری، فرودگاه ها، مغازه های خرده فروشی، شرکت های صنعتی، موسسات مالی و دولتی، مدارس، بیمارستان ها و شرکت های برق، نفت و گاز و همچنین مجتمع های مسکونی نیاز به یک مجموعه منحصر به فرد از اقدامات امنیتی دارد تا هر توع دارایی در امان بماند که یکی از این موارد دزدگیر اماکن است.

خطرات مختلف پیش رو و لزوم نصب دزدگیر اماکن

به عنوان مثال، صاحب یک فروشگاه خرده فروشی عمدتا در مورد تهدیداتی از جمله، سرقت، تقلب، اختلاس کارمندان و خرابکاری نگران است. یک سازمان دولتی امنیت اطلاعات طبقه بندی شده را ارزیابی می کند. یا یک مدیر ساختمان تمایل دارد تا امنیت ساکنین را حفظ کند که در این صورت تنها با نصب دزدگیر اماکن این کار امکان پذیر است.

در عین حال هر سازمان یا ساختمانی برای جلوگیری از تهدیدات از جمله آتش سوزی، سرقت و حوادث پیش بینی نشده تمهیداتی را می اندیشد که دزدگیر اماکن را نیز در بر می گیرد و سبب کاهش خطرات ناشی از اشتباهات عمدی و یا سهوی خواهد شد.

در عصر دیجیتال، بسیاری از کار های انسانی از جمله نگهبانی و یا حفاظت از اماکن را رایانه ها و سیستم های امنیتی اجرا می کنند و با استفاده از دزدگیر اماکن بسیاری خیال راحت تری برای ترک ساختمان خواهند داشت.

همچنین این سیستم ها امکان کنترل از راه دور را نیز فراهم کرده و در نتیجه دزدگیر اماکن به راحتی مشکلات زیادی را از نظر امنیتی برای افراد و سازمان ها حل خواهد کرد.

آشنایی با انواع سیستم های امنیتی

هیچ سیستم امنیتی را یکسان نمی توان در نظر گرفت. دزدگیر اماکن در یک آپارتمان یا برج مسکونی کاملا متمایز از یک ساختمان تجاری است زیرا اهداف امنیتی آن ها با یکدیگر متفاوت است. در اغلب موارد برای سازمان های بزرگ، پاساژ های تجاری و کارخانجات صنعتی از دزدگیر اماکن پیشرفته تری نسبت به یک ساختمان مسکونی استفاده می کنند و همین روی قیمت این محصولات اثر گذار خواهد بود.

اجزای مورد نیاز برای دزدگیر اماکن

یک سیستم امنیتی با عنوان دزدگیر اماکن می بایست دارای موارد زیر باشد:

  • دسترسی برای کنترل توسط چندین نفر
  • سنسور های مادون قرمز یا سنسور های لیزری
  • هشدار مزاحم
  • سیستم تشخیص حریق
  • سیستم خاموش کننده

اتصال موارد فوق می تواند کیفیت دزدگیر اماکن را تحت تاثیر قرار دهد و امکان کنترل بهتر و بیشتر را نیز فراهم خواهد کرد. مانیتورینگ CCTV برای تشخیص نفوذ به سیستم یا ساختمان،  صفحه کلید و FOB برای کنترل و دسترسی از جمله مواردی هستند که در دزدگیر اماکن باید وجود داشته باشند.

چگونه نصب دزدگیر اماکن را انجام دهیم؟

در ابتدا و مهم ترین کار این است که شما نیاز به ارزیابی خطرات بالقوه دارید که بر اساس نوع ساختمان و مکان و ورودی ها تفاوت دارد.

گاها بسیاری از افراد علاوه بر نصب دزدگیر اماکن سعی در افزایش نظارت خود دارند که با استفاده از دوربین مدار بسته امکان پذیر است. زنگ هشدار نفوذ نیز در داخل ساختمان نصب شده و بلندی صدای آن نیز قابل تغییر است. همچنین این سیستم می تواند با نیرو های امنیتی ساختمان، پلیس و یا صاحبان اماکن تماس تلفنی برقرار نماید.

سنسور های الکتریکی دزدگیر اماکن باید در مکان درست به تشخیص کارشناس متصل گردد. سیستم نظارت مرکزی نیز یکی دیگر از مواردی است که باید با نظر کارشناس و تخصص وی به سیستم وصل گردد.

بسیاری از شرکت ها ترجیحا از دزدگیر اماکن یکپارچه استفاده می کنند که بهتر از سیستم های مستقل عمل کرده و می تواند هزینه ی تمام شده را برای ایشان کاهش دهد. همچنین استفاده از این روش برای نصب دزدگیر اماکن موجب افزایش کارایی و عملکرد کلی سیستم خواهد شد. در این حالت تنها با استفاده از یک نگهبان می توان یک برج چند طبقه و یا یک سیستم تجاری بزرگ را مدیریت نمود و امنیت آن را حفظ کرد.

اهمیت دزدگیر امکان و نصب آن در بسیاری از ساختمان ها بر همگان مشخص شده است و تنها راه اندازی این سیستم می تواند بسیاری از مشکلات ناشی از سرقت را کاهش دهد. استفاده سیستم نیاز به متخصصین این حوزه دارد زیرا بنا به نوع ساختمان و هدف استفاده از دزدگیر اماکن تفاوت های زیادی در نصب آن دیده می شود.

فهرست