نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نحوه کار ماهواره مرکزی

بسیاری از ساختمان های امروزی نیاز به نصب ماهواره مرکزی دارند تا سیگنال های با کیفیت تری را بتوان از طریق گیرنده ها دریافت کرد. اهمیت این موضوع برای مردم به سبب تاثیر مستقیم روی کیفیت دریافت بسیار بالاست و از این رو آنچه در این بین اهمیت دارد نحوه کار ماهواره مرکزی می باشد. برای نصب ماهواره مرکزی بهتر است افراد آموزش دیده و متخصص دست به کار شوند زیرا که این کار یک کار تخصصی و جدید است و نمی توان کتمان نمود که از عهده ی افراد عادی بر نخواهد آمد.

چگونگی عملکرد ماهواره مرکزی

زمانی که سیگنال ها از ماهواره های موجود در فضا مخابره می شود و به ساختمان مورد نظر می رسد، می بایست دستگاهی وجود داشته باشد تا بتوان این سیگنال ها را دریافت نماید. با منتهی شدن سیگنال به ساختمان، توسط ظرف ماهواره که دیش نیز لقب می گیرد، سیگنال دریافت می گردد. دیش ماهواره اغلب از یک نوع خاص از آنتن طراحی شده است که اساس کار آن تمرکز بر یک منبع پخش خاص می باشد.

ظرف استاندارد ماهواره مرکزی شامیل یک ظرف یا دیش پارابولیک یا کاسه ای شکل است که یک آنتن در مرکز آن قرار گرفته است.

برای انتقال یک سیگنال، کنترل کننده آن از طریق آنتن موجود در مرکز دیش ارسال می کند و وظیفه ی دیش، تمرکز بر روی یک پرتو نسبتا باریک است.

ظرف ماهواره مرکزی در پایان دریافت نمی تواند اطلاعات را انتقال دهد و فقط وظیفه دریافت را در این سیستم بر عهده دارد. بنابراین سایر اجزا در ماهواره مرکزی کمک می کند تا دیش ماهواره بتوانند تمامی اطلاعات را به صورت کامل به گیرنده ها منتقل نماید.

دیش ماهواره برای دریافت به شیوه ای متفاوت از فرستنده کار می کند. زمانی که یک پرتو یا سیگنال به داخل ظرف منحنی شکل دسترسی پیدا می کند، شکل پارابولایی شکل این ظرف، سیگنال رادیویی را به داخل نقطه خاص نشان می دهد. در واقع این ظرف همانند یک آینه مقعر عمل کرده و نور را بر روی یک نقطه خاص متمرکز می کند.

در این مورد، نقطه تلاقی و قرار گرفتن پرتو نور، مرکز ظرف است که سیگنال را به دستگاه های دیگر انتقال خواهد داد. در تنظیم ایده آل دیش در ماهواره مرکزی هیچ مانع بزرگی نباید بین ماهواره و ظرف وجود داشته باشد.

بدین معنی که با وجود منابع بزرگ در جلوی ظرف امکان دریافت سیگنال وجود ندارد. به همین خاطر است که اغلب توصیه می شود تا ظرف ماهواره در بالاترین نقطه ساختمان نصب گردد و از طرفی در مکانی که بتوان تمامی سیگنال ها را از ماهواره های مرکزی موجود در فضا دریافت نمود.

تعیین صحیح جهت قرار گیری ظرف نیز در دریافت ها تاثیر فراوانی دارد و می بایست به گونه ای نصب گردد تا کمترین مانع جلوی آن قرار گیرد و از طرفی در جهت صحیح ماهواره های هوایی باشد. در این حالت سیگنال های واضح و قوی دریافت می شود و کیفیت تصاویر روی گیرنده ها افزایش خواهد یافت.

تاثیر ظرف در ماهواره مرکزی و آنتن آن

در برخی از سیستم ها، ظرف نیاز به دریافت سیگنال از دو یا چند ماهواره به صورت همزمان دارد، به همین سبب می بایست جهت ظرف را به گونه ای تنظیم نمود که امکان دریافت این سیگنال ها با هم وجود داشته باشد و از طرفی نیاز به تغییر جهت مداوم پس از نصب ماهواره مرکزی نباشد.

نحوه کار ماهواره مرکزی به گونه ایست که می بایست ماهواره های هوایی به اندازه کافی نزدیک یکدیگر باشند تا یک ظرف با یک آنتن در مرکز آن بتواند سیگنال های همه ی آن ها را دریافت نماید.

بنابراین کیفیت و نحوه کار ماهواره مرکزی منوط به دریافت این سیگنال ها می باشد و گاه آن را به خطر خواهد انداخت. زیرا که ظرف به طور مستقیم در نقطه هدف همه ی ماهواره ها نیست.

طراحی ظروف جدید ماهواره ای تاثیر قابل توجهی در پنهان کردن این نقص داشته است و نحوه کار ماهواره مرکزی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع طراحی دیش ماهواره مرکزی به گونه ایست که از دو یا چند آنتن برای انتخاب سیگنال های ماهواره ای استفاده می شود.

همانطور که پرتو های ماهواره های مختلف به ظرف منحنی برخورد می کنند، آن ها را در زاویه های مختلف بازتاب کرده به طوریکه که یک پرتو به یکی از آنتن ها برسد و پرتوی دیگر به آنتن دیگر خواهد رسید.

عنصر اصلی در آنتن، مبدلی است که با سر و صدای کم به عنوان متوقف کننده شناخته می شود. این مبدل با نام LNB شناخته شده و موجب تقویت سیگنال رادیویی می گردد. همچنین این سیگنال از حالت نویز خارج شده و به بدون تلفیق با سیگنال های دیگر از LNB خارج می شود. سپس این بخش سیگنال تقویت شده و فیلتر شده را به گیرنده ماهواره ای داخل ساختمان و واحد های مختلف منتقل خواهد نمود.

نحوه کار ماهواره مرکزی به گونه ایست که قبل از هر چیز می بایست از متخصصان برای نصب آن کمک گرفت زیرا تاثیر فوق العاده ای در کیفیت دریافت ها خواهد داشت.
۱۳۹۷/۱۰/۲

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!