نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

انواع سیستم آنتن مرکزی

امروزه بسیاری از خانه های ویلایی جای خود را به آپارتمان های چند واحده و برج های سر به فلک کشیده اند و لذا به دلیل کاهش فضای مورد نیاز برای نصب آنتن به صورت جداگانه، انواع آنتن مرکزی روی کار آمده است. استفاده از اطلاعاتی که از سوی ماهواره های مرکزی به سمت تمامی منازل ارسال می شود جهت مشاهده ی تلویزیون به یک امر عادی و روتین تبدیل شده است و در کمتر خانه ای لوازم صوتی و تصویری وجود ندارد.

از این رو لزوم استفاده از آنتن بر همگان مشخص است و از آنجا که فضای کافی برای نصب آنتن برای هر واحد وجود ندارد، در ساختمان ها از آنتن مرکزی استفاده می کنند. سیستم آنتن مرکزی به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر دریافت کلیه ی سیگنال های ارسالی بدون تداخل این سیگنال ها را به هر گیرنده ارسال می نماید.

این تکنولوژی توانسته مشکلات زیادی را برای مردم و زندگی شهرنشینی از میان بردارد و لذا یکی از کاربردی ترین محصولات تولید شده ساخته بشر به حساب می آید.

آنتن مرکزی چیست؟

به کلیه ی ابزار هایی که در جهت ارسال اطلاعات و تصاویر ماهواره ای و داخلی استفاده شده تا تنها با یک آنتن بتوان اطلاعات را به چندین گیرنده ارسال نمود. آنتن هایی که در پشت بام ها نصب می شود اغلب مشکلات زیادی را به همراه دارد که با استفاده از سیستم آنتن مرکزی می توان کلیه ی این مشکلات را حل نموده و همه ی سیستم ها را در یک مکان متمرکز نمود.

استفاده از آنتن مرکزی هزینه های مالی را کاهش داده و کارایی را افزایش خواهد داد.

سیستم آنتن مرکزی از چندین بخش جدا و متفاوت ساخته شده است که نحوه ی کار با آن بسیار آسان است.

آنتن نصب شده سیگنال ها را دریافت کرده و با استفاده از یک دستگاه آمپلی فایر آن را تقویت می نماید. در بخشی دیگر از این سیستم سیگنال ها تقسیم شده و در نهایت به گیرنده مورد نظر ارسال می گردد. بخش های مختلف سیستم آنتن مرکزی شامل بخش دریافت، تقویت، تقسیم و انتقال می باشد که در هر یک از این بخش ها از تجهیزات معینی استفاده می گردد.

ضرورت استفاده از آنتن مرکزی

·        دسترسی پایین به پشت بام برای نصب آنتن های متعدد

·        فضای محدود و کم در پشت بام ها

·        هزینه ی بالای نصب جداگانه آنتن

·        کیفیت تصاویر بالاتر

·        امکان دریافت کلیه تصاویر در یک سیستم

·        نگه داری ساده تر

·        عدم اختلال سیگنالی در اثر نزدیکی آنتن ها به یکدیگر

·        افزایش راندمان دریافت سیگنال

·        کاهش سیم کشی های زیاد به صورت جداگانه برای هر واحد ساختمانی

انتخاب سیستم آنتن مرکزی

نوع آنتن یکی از مجهولات اساسی در انتخاب سیستم آنتن مرکزی است. در واقع سیستم آنتن مرکزی می بایست بر اساس نوع سیگنال های دریافتی و تعداد آن ها تنظیم شود که در نهایت در انتخاب نوع آنتن موثر است.

جهت گیری آنتن نیز می توانند در دریافت بهتر کمک کند. زمانی آنتن به سمت فرستنده قرار می گیرد و از آنجا که اغلب این فرستنده های سیگنال ها را تنها از یک طرف می فرستند لذا می بایست در هنگام نصب آنتن مرکزی، آنتن را در جهت فرستنده ها تنظیم نمود.

هنگامی جهت آنتن تنظیم می شود باید به این نکته توجه نمود که بخش جلویی آن سیگنال های بیشتری را نسبت به قسمت پشتی دریافت نمود. سیگنال های نوع آنالوگ و دیجیتال را می توان با جهت گیری درست آنتن به درستی دریافت نمود.

قدرت آنتن در دریافت سیگنال ها نیز در برخی مواقع اهمیت زیادی می یابد. هنگام نصب سیستم آنتن مرکزی می بایست قبل از هر چیز به کیفیت سیگنال های دریافتی در آن منطقه توجه نمود. در صورتی که سیگنال ها ضعیف به آنتن می رسند می بایست بهره آنتن و یا قدرت آن را بیشتر کرد که از طریق تهیه آنتن بزرگتر و با قدرت بیشتر امکان پذیر است.

انواع سیستم آنتن مرکزی

سیستم آنتن مرکزی به انواع مختلفی تقسیم می شود که هر کدام به گونه ای توانند سیگنال های مختلف را دریافت و توزیع نمایند.

مهم ترین سیستم آنتن مرکزی MATV است که در باند UHF از آن استفاده می شود. سیگنال های تلویزیونی حاصل از این سیستم کاملا شفاف و بدون نویز خواهند بود. سیستم آنتن مرکزی SMTV نیز همانند سیستم قبل است با این تفاوت که سیگنال های ماهواره ای را نیز دریافت خواهد نمود.

سیستم آنتن مرکزی CCTV نیز زجو انواع سیستمی بوده که برای نصب آنتن مرکزی به کار می رود. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر سیگنال های تلویزیونی می توان تصاویر دوربین های مدار بسته را نیز دریافت نمود.

اهمیت آنتن مرکزی برای برخی از مکان ها بسیار زیاد است و از آنجا که می توان بسیاری از هزینه ها را از این طریق کاهش داد، لذا امروزه استقبال از این روش افزایش یافته است به طوریکه می توان بخش مهمی از مشکلات نصب آنتن جداگانه را نیز با آن در ساختمان های با تراکم بالا کاهش داد.


۱۳۹۷/۹/۱۸

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!