نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نصب ماهواره مرکزی

نصب ماهواره مرکزی

در قرن اخیر تکنولوژی با سرعت روز افزونی در حال پیشرفت است و جوامعی که نتوانند با این تکنولوژی همگام شوند، محکوم به فنا خواهند بود. نصب ماهواره مرکزی به جای نصب ماهواره های تک نیز یکی از فناوری های جدیدی است که بسیاری از جوامع با استفاده از آن دسترسی را به شبکه های مختلف جهانی سریع تر کرده اند.


این موضوع اما در ایران چندان پیشرفتی نکرده است و به دلیل محدودیت هایی که در این حوزه وجود دارد هنوز هم نصب ماهواره مرکزی در کشور مسکوت و ثابت مانده است. برای نصب ماهواره مرکزی اما راه های زیادی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

راهنمای نصب ماهواره مرکزی

مراحل اجرای نصب ماهواره مرکزی

در نصب ماهواره مرکزی سه مرحله اجرا می شود:

1-    تهیه قطعات کامل برای نصب ماهواره به صورت کامل

2-    تعیین مکان های مناسب نصب، نصب و اتصال ساختار های فیزیکی ماهواره

3-    اتصال گیرنده، تنظیم کانال ها، تنظیم دیش ماهواره برای دریافت سیگنال های ماهواره ای

توصیه های مهم برای نصب

·        هیچگاه دیش ماهواره در روی پشت بام نصب نکنید مگر آنکه تنها راه ضروری برای این کار باشد.

·        توصیه می شود برای نصب ماهواره مرکزی روی بام خانه از یک متخصص ساختمان و نصاب حرفه ای استفاده کرد.

·        سیستم های ماهواره و اجزای آن را به درستی روی زمین بگذارید و هرگونه ضربه به قطعات منجرب به آسیب به آن ها خواهد شد.

·        مسائل مربوط به عملکرد سیستم، برق ورودی را در نظر بگیرید و در صورتی که با این موارد آشنایی ندارید برای نصب ماهواره مرکزی از نصاب کمک بگیرید.

·        قبل از شروع نصب ماهواره مرکزی می بایست مکان مورد نظر برای نصب ظرف آن را مشخص نمود.

·        کابل کواکسیال به هیچ وجه نباید در معرض آفتاب و یا باران قرار گیرد و لذا بهتر است در درون ساختمان محلی را برای نصب آن در نظر گرفت.

نکات کلیدی برای نصب ماهواره مرکزی

مکانی را که انتخاب می کنید باید به راحتی قابل دسترس باشد.

نباید بین ظرف و خط دید آن مانعی وجود داشته باشد. در این حالت باید به این فکر کنید که پس از نصب ماهواره مرکزی درختان رشد خواهند کرد و یا ساختمان هایی در اطراف ساخته شوند که بلند تر از ساختمان شما بوده و در نتیجه امکان ایجاد مانع را برای دیش ماهواره فراهم می کنند.

حداکثر طول مجاز برای فاصله ی میان ماهواره مرکزی با کواکسیال و گیرنده 50 متر است و اگر این طول بیشتر می شود بهتر است قبل از نصب ماهواره مرکزی با نصاب صحبت کنید. در این حالت ممکن است افت سیگنال بیش از حد به وجود آید و دریافت ضعیف تر از حالت استاندارد گردد.

هنگام نصب ماهواره مرکزی و ظرف آن باید مکانی را انتخاب کنید که در معرض باد های زیاد و شرایط طوفانی نباشد.


همچنین پایه مورد نیاز برای نصب ماهواره مرکزی محکم باشد تا در شرایط طوفانی و وزش باد ظرف حرکت نکند.

نصب دیش ماهواره در چه مکان هایی توصیه نمی شود؟

اهمیت نصب ماهواره مرکزی و انتخاب دیش ماهواره به گونه ایست که بسیاری از افراد پس از نصب بدون مشورت با متخصص دچار مشکل می شوند. رفع این مشکلات و رعایت نکات کلیدی مورد نیاز برای نصب اهمیت زیادی دارد. دیش ماهواره مهم ترین بخش در نصب ماهواره مرکزی می باشد و انتخاب مکانی ایده آل بنا به شرایط و محیط هر ساختمان متفاوت است.

اما در مکان های زیر هیچگاه نصب دیش توصیه نمی شود.

·        نصب ظرف بر روی دیوار یا حصار

·        نصب ظرف بر روی آلومینیوم

·        نصب ظرف بر روی پشت بام مگر در موارد اجتناب ناپذیر

حال که با رعایت نکات کلیدی و توصیه های مهم نصب ماهواره مرکزی با دقت و استاندارد انجام شد لازم است بدانید که چطور می توان ظرف یا دیش ماهواره را در جهت مناسب قرار داد.

در ابتدا برای مشخص کردن جهت ظرف ابتدا بهتر است طول و عرض جغرافیایی محل خود را بدانید. بعد از آن با یک قطب نما شمال و جنوب را مشخص کرده و در زاویه ی معین دیش را تنظیم نمایید.

پس از آن کانال های مختلف را باید روی گیرنده مشاهده کرد. در صورتی که مکان مناسب و زاویه درست تنظیم شد باید پایه را محکم کرده تا ظرف حرکت نکند.

در نصب ماهواره مرکزی گیرنده های مختلفی وجود دارد که هر کدام باید سیگنال های متفاوتی را دریافت کنند و لذا یک تقویت کننده ی سیگنال و تقسیم کننده نیز بین دیش، کواکسیال و گیرنده قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۷/۸/۱۹

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط

نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

اطلاعات پایه درباره تقسیم کننده (اسپلیتر)

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

انتن های ماهواره ای، انواع، کارکردها و اجزای آنها به صورت یک شناخت کلی آن

ادامه مطلب ...