نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

ماهواره مرکزی

ماهواره مرکزی

امروزه با گسترش فناوری های جدید استفاده از انواع ماهواره مرکزی نیز گسترش یافته است و انتظار می رود که بسیاری از ماهواره های شخصی و انفرادی جمع شده و به صورت یک ماهواره مرکزی استفاده شود. این کار علاوه بر کاهش هزینه ها، سیم کشی را به طور محسوسی کمتر می کند و از طرفی با وجود پشت بام های بسیار کوچک امکان نصب ماهواره های متعدد نیز وجود ندارد.

همین امر ضرورت استفاده از ماهواره مرکزی را در ادارات، شرکت ها و حتی منازل مسکونی افزایش داده است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

ماهواره مرکزی چیست؟

ماهواره مرکزی یک راه حل برای مدیریت سیستم است که برای محیط های فیزکی بسیار محدود بهترین راه حل به حساب می آید. لزوم ارتباطات بین الملی باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال استفاده از ماهواره مرکزی باشند و این امر نگه داری را برای آن ها ساده تر خواهد کرد.

ماهواره مرکزی مدیریت از راه دور، نظارت همه جانبه، دسترسی کاربران و کنترل گروهی و مشترک را برای کاربران فراهم می کند. استفاده از ماهواره مرکزی به دلیل محدودیت مکانی در مناطق جغرافیایی مختلف ضروری است و این امر سبب شده تا بسیاری به دنبال یافتن راه حلی برای مشکلاتی همچون نویز، اختلال در عملکرد و کمبود فضا باشند.

اگرچه در ایران محدودیت هایی برای نصب ماهواره وجود دارد اما با اخذ مجوز های مربوطه امکان نصب و راه اندازی ماهواره مرکزی وجود دارد و به همین خاطر داشتن اطلاعاتی در این مورد می تواند راه حلی مفید برای انتخاب درست یک ماهواره مرکزی باشد. در ادامه به چگونگی عملکرد ماهواره مرکزی به صورت ساده و مختصر اشاره خواهیم نمود.

ماهواره مرکزی چگونه کار می کند؟

هنگامی که یک سیگنال به یک ساختمان منتهی می شود، توسط دیش ماهواره مرکزی گرفته خواهد شد. دیش های ماهواره فقط برای یک نوع خاص از آنتن طراحی شده اند و تنها یک بخش از سیگنال را دریافت می کنند. ماهواره مرکزی شامل یک ظرف کاسه ای شکل است و یک آنتن مرکزی که در وسط دیش قرار گرفته است.

برای انتقال یک سیگنال، کنترل کننده ی آن را از طریق آنتن وسط دیش می فرستد و دیش نیز روی یک پرتو نسبتا باریک متمرکز می شود. در واقع دیش ماهواره پس از دریافت، قادر به انتقال اطلاعات نمی باشد و تنها وظیفه ی دریافت بر عهده ی آن است. دیش ماهواره مرکزی به شیوه ای متفاوت از فرستنده کار می کند. هنگامی که یک پرتو به داخل ظرف منحنی وارد می شود، شکل ظرف سیگنال رادیویی را به داخل یک نقطه خاص نشان می دهد. در واقع مثل یک آینه مقعر عمل می کند که بر روی یک نقطه خاص متمرکز می شود.

در این روش، سیگنال دریافتی درون ظرف دریافت می شود که در تنظیم ایده آل نباید هیچ مانعی بین ماهواره و ظرف وجود داشته باشد به طوری که سیگنال ها با کیفیت خوب به درون ظرف انتقال یابند.

در ماهواره های مرکزی دیش ماهواره نیاز به دریافت سیگنال برای دو یا چند ماهواره را به صورت همزمان دارد. همچنین در صورتی که از ماهواره مرکزی استفاده نشود، نزدیکی دیش های ماهواره در ساختمان های با تعداد زیاد سرنشین ممکن است سیگنال های مختلف با یکدیگر اختلاط شوند و یک ظرف چندین سیگنال دیش های اطراف خود را نیز دریافت کند و این کیفیت دریافت را به خطر خواهد انداخت. این امر به آن دلیل است که به طور مستقیم نمی توان هدف پرتو ها را مشخص کرد.

در طراحی های جدید به جای یک آنتن از چند آنتن در مرکز دیش استفاده می شود که سیگنال های مختلف ماهواره ای را به صورت جداگانه دریافت کند. در این حالت پرتو های ماهواره های مختلف نیز بسته به زاویه ی تابش تنها به یک آنتن انتقال می یابند و این باعث افزایش کیفیت ماهواره مرکزی به نسبت ماهواره های شخصی و انفرادی خواهد شد.

عنصر مرکزی در آنتن وسط ظرف ماهواره، مبدل متوقف کننده ی سر و صدا یا LNB است. LNB سیگنال های رادیویی را تقویت کرده و همچون یک فیلتر مانع عبور نویز به گیرنده می شود. سیگنال های تقویت شده و فیلتر شده با استفاده از LNB به گیرنده ماهواره ای داخلی منتقل می گردد.

در نهایت این گیرنده است که با استفاده از تبدیل کننده، سیگنال ها را برای افراد ملموس و قابل دیدن و شنیدن خواهد کرد.


۱۳۹۷/۸/۹

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط

نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نصب ماهواره مرکزی

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

ماهواره مرکزی

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

انتن های ماهواره ای، انواع، کارکردها و اجزای آنها به صورت یک شناخت کلی آن

ادامه مطلب ...