نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته یک واژه بسیار رایج در صنایع برای حفظ امنیت است که بسیاری از شما احتمالا آن را شنیده اید. این واژه در اصطلاح انگلیسی به CCTV مخفف می شود و دانستن اطلاعاتی درباره ی آن مورد نیاز بسیاری از افراد است. این مطلب یک مقدمه کوتاه را درباره ی دوربین مدار بسته ارائه داده و روش کار با این سیستم را بیان می نماید.

تعریف دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته یک سیستم است که در آن مدار های مختلف به یکدیگر بسته شده و تمامی عناصر به صورت مستقیم به شبکه ی اصلی متصل می شوند. این دوربین با یک تلویزیون رادیویی تفاوت دارد و سیگنال های آن را نمی توان با طول موج های مختلف پخش کرد.

کاربرد دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته بخش مهمی از سیستم های امنیتی به شمار می روند که در مجموعه گسترده ای از کسب و کارها و موسسات استفاده می شود. با اینکه دوربین ها در موارد فردی نیز به کار می رود اما سیستم آن با موسسات کاملا متفاوت است.

برخی از رایج ترین نهاد های تجاری که نباز به نصب دوربین مداربسته دارند شامل بانک ها، مدارس، بیمارستان، هتل، مجتمع صنعتی و مراکز تجاری می باشد.

اجزای اصلی دوربین مداربسته

دوربین

دوربین ها نقطه کانون هر سیستم دوربین مدار بسته هستند که شبیه چشم انسان بوده و هر آنچه در دید آن باشد را تصویر کرده و به مرکز کنترل می فرستند. در دوربین مدار بسته لنز نصب نشده و باید به صورت جداگانه در جلوی دوربین اضافه شود. دیگر تغییرات شامل تنظیم زاویه لنز می باشد که در حین نصب باید رعایت گردد.

نمایشگر

هنگامی که یک تصویر توسط دوربین ضبط می شود لازم است در مرکز کنترل منتشر شود. به جز تفاوت های بسیار مهم شامل عدم تنظیم مدار های دوربین، شبیه یک تلویزیون عمل می کند. در یک سیستم CCTV ساده، دوربین به طور مستقیم به مانیتور با یک کابل کواکسیال متصل می شود و منبع تغذیه ی آن نیز به صورت مستقیم خواهد بود. به این سیستم یک دوربین مدار بسته خطی می گویند. در این حالت با افزایش تعداد دوربین ها، خروجی های اضافی به مانیتور به صورت جداگانه متصل می شوند.

در سال ای اخیر یک سیستم ضبط کننده ویدئویی به عنوان بخشی از سیستم دوربین مدار بسته به کار می رود که همه دوربین ها به آن متصل می شوند و سپس سوئیچ به مانیتور متصل می گردد.

ویژگی های دوربین مداربسته

دوربین مدار بسته به استقرار دوربین ها و مشاهده ی جزئیات ورودی دوربین در مانیتور های متکی است و از آن جهت مدار بسته شناخته می شود که تنها یک نظارت کننده می تواند آن را کنترل کند. عدم دسترسی به محتوای ارسال شده توسط دوربین به مانیتور باعث شده تا این سیستم را با این نام بخوانند و تنها طراحان آن می توانند این محتوا را رصد کنند.

سیستم های قدیمی تر دوربین مدار بسته از مانیتور های سیاه و سفید کوچک و با قابلیت های محدود استفاده می کردند اما امروزه صفحه نمایش مدرنی برای دوربین مدار بسته تعبیه شده است. رنگ در این نمایشگر با رزولوشن بالا بوده و قابلیت زوم در عکس یا دوربین را برای ردیابی چیزی یا کسی فراهم می کند. همچنین دوربین مدار بسته کمک می کند تا ناظر با بلند گوهای دوربین در این محدوده صحبت کند و از طرفی قابلیت ضبط صدا هنگام فیلم برداری نیز به آن اضافه شده است.

امروزه استفاده از دوربین برای مقاصد مختلفی است که روز به روز بر میزان کاربری آن ها افزوده خواهد شد. دوربین مداربسته برای حفاظت از محیط پیرامون در مناطق با حساسیت زیاد کاربرد دارد. همچنین در مراکز پزشکی و یا زندان برای مشاهده ی رفتار بیماران و زندانیان نیز به کار می رود.

از آنجا که معمولا سیستم دوربین مداربسته برای حفظ امنیت و کنترل دسترسی به کار می رود لذا در سال های اخیر کاربرد آن گسترش یافته است.

منازل و آپارتمان های مختلف، آسانسور، مغازه و حتی درب ورودی ساختمان ها و شرکت ها محلی برای نصب دوربین مداربسته هستند که در گذر زمان استفاده از آن برای همگان ضروری شده است. در کشور های اروپایی بخش مهمی از مراکز امنیتی با استفاده از دوربین مدار بسته کنترل می شوند و این کار راهی برای کاهش جرم و جنایت در محل های مختلف است.

از آنجا که لزوم استفاده از دوربین مداربسته افزایش یافته است، لذا نصب و روش های نصب آن نیز اطلاعاتی مهم است که باید هر فرد درباره ی آن آگاهی داشته باشد.


۱۳۹۷/۷/۲۹

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط

نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

اطلاعات پایه درباره دوربین های IP

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

دوربین مدار بسته نسل جدیدی که دارای دید پانورماتیک است

ادامه مطلب ...