نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

ماهواره مرکزی

ماهواره مرکزی

ماهواره مرکزی یک سرویس است که برنامه های تلویزیونی را از طریق ماهواره دریافت می کند. این سیستم از طریق ماهواره، ارتباطی  برای بیننده فراهم می کند و سیگنال ها از طریق یک آنتن در فضای باز و به طور معمول با یک دیش ماهواره ای و یک کنتاکتور کم صدا هدایت و کنترل می شوند.

گیرنده های ماهواره مرکزی سپس برنامه تلویزیونی مورد نظر را برای مشاهده در یک تلویزیون پخش می کنند. گیرنده ها می توانند از جعبه های خارجی تنظیم شده با یک تیونر داخلی ساخته شده باشند. از آنجا که ماهواره مرکزی طیف گسترده از کانال های داخلی و خارجی را روی گیرنده ها دریافت می کند، هواداران زیادی دارد.

معمولا استفاده از ماهواره مرکزی موجب دریافت سیگنال های با فرکانس 12-18 گیگا هرتز دارند را دریافت کرده و این سیگنال ها در دیش ماهواره به قطر یک متر متمرکز خواهند شد.

تاریخچه استفاده از ماهواره مرکزی

اولین ماهواره مرکزی که به نوعی امروزه منسوخ شده است و در حال حاضر در تلویزیون ها دریافت می شود، سیستم های آنالوگ هستند. باند 4-8 گیگا هرتز توسط سیستم آنالوگ دریافت می شد که نیاز به دیش های ماهواره ای بزرگ 3 تا 2 متر داشت. این سیستم ها در ماهواره مرکزی با نام ماهواره دیش بزرگ معروف بودند و به دلیل گران قیمت تر بودن، محبوبیت کمتری داشتند.

امروزه به جای ماهواره مرکزی از نوع اولیه، از سیستم هایی با کارایی بیشتر استفاده می کنند که با نام سیستم های دیجیتالی شهرت دارد. در این سیستم ها گیرنده ها به روش مدرن، سیگنال ها را دریافت کرده و می توانند با کیفیت بیشتر تصاویر و اصوات را منتقل نمایند.

گیرنده ها در ماهواره مرکزی

گیرنده های ماهواره ی مرکزی بر دو نوع هستند که برخی از آن ها در فضای آزاد استفاده شده و سیگنال هایی رایگان برای مشاهده ارائه می دهند. نوع دوم از این گیرنده ها نیاز به رمز گذاری داشته و در نتیجه بیننده ملزم به داشتن اشتراک و پرداخت هزینه ی ماهیانه خواهد بود.

ماهواره های فضایی

ماهواره هایی که اطلاعات را برای ماهواره مرکزی مخابره می کنند برای بخش تلویزیونی در مدار جغرافیایی 37000 کیلوتری بالای استوا قرار دارند. مزیت این مدار آن است که دوره مداری ماهواره برابر با سرعت چرخش زمین است و بنابراین ماهواره در موقعیت ثابتی در آسمان مشاهده می شود.

ماهواره مرکزی که سیگنال را دریافت می کند می تواند به طور دائم در یک محل سیگنال ها را دریافت کند و نیازی به تغییر مسیر دیش های ماهواره ای نخواهد بود.

ماهواره مرکزی مانند دیگر ارتباطات ماهواره ای با یک آنتن، سیگنال ها را دریافت می کند. دیش هایی که برای این کار استفاده می شود معمولا بسیار بزرگ و دارای قطری معادل 9 تا 12 متر هستند. افزایش قطر دیش ماهواره مرکزی برای افزایش قدرت سیگنال ها و دریافت دقیق تر ماهواره خواهد بود. معمولا این نوع دیش های ماهواره ای در یک محدوده فرکانس خاص منتقل می شوند و تنها فرکانس های در آن محدوده را دریافت خواهند نمود.

یک ماهواره ی معمولی با 32 کانال از 24 فرستنده سیگنال دیافت می کند و فرستنده های معمولی پهنای باندی بین 27 تا 50 مگا هرتز دارند. ماهواره مرکزی باید فاصله ای معادل 2 درجه از باند داشته باشد تا تداخل دریافت سیگنال ها به وجود نیاید.

گیرنده های ماهواره مرکزی

گیرنده ماهواره مرکزی سیگنال ها را به فرم های مورد نظر از جمله خروجی برای تلویزیون، صدا و داده، تغییر و تبدیل می کند. اغلب گیرنده ها قابلیت انتخاب سیگنال دریافتی برای رمزگشایی را دارند و سرویس های بهتری را به مشترکین ارائه می دهند. گیرنده ها از طریق کابل به آنتن متصل می شوند.

یکی از مشکلات اساسی در ماهواره های خانگی این است که یک گیرنده ی LNB تنها یک دریافت کننده خواهد داشت و به همین خاطر است که استفاده از ماهواره مرکزی مرسوم شده است. همچنین وجود دیش های متعدد در روی پشت بام علاوه بر اینکه بر روی عملکرد ماهواره اثر می گذارد، به ایجاد نویز بیشتر در دریافت اطلاعات منجر خواهد شد. بنابراین بهتر است از ماهواره مرکزی در ساختمان های چند طبقه و با تعداد واحد مسکونی زیاد استفاده شود.

اگرچه استفاده از ماهواره مرکزی در برخی از کشور ها رایج است و هیچ منع قانونی ندارد اما در ایران نصب ماهواره مرکزی منوط به داشتن مجوز از مراجع ذی ربط خواهد بود.

ماهواره مرکزی در برخی ادارات اهمیت زیادی دارد و برای دریافت اطلاعات مختلف لازم است. برخی از مردم عادی نیز با داشتن مجوزقانونی، اقدام به نصب ماهواره مرکزی می کنند. همگام بودن با تجهیزات و فناوری های به روز کمک می کند تا میزان دریافت اطلاعات هنگام نصب ماهواره آسان تر شود و در نتیجه نتایج بهتری نیز بدست آید.

اهمیت استفاده و نصب ماهواره مرکزی بسیار زیاد است و تنها افراد دارای مهارت می توانند در این زمینه فعالیت نمایند.


۱۳۹۷/۶/۳

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط

نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

انتن های ماهواره ای، انواع، کارکردها و اجزای آنها به صورت یک شناخت کلی آن

ادامه مطلب ...