نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نصب آنتن مرکزی

نصب آنتن مرکزی

نصب آنتن مرکزی امروزه به یک دغدغه تبدیل شده است و بسیاری از مردم و مسئولان ساختمان ها به دنبال راهی برای نصب آنتن مرکزی هستند. اگرچه بهتر است از افرادی که مهارت کافی در این زمینه دارند استفاده شود اما شناخت تجهیزات و سیستم آنتن مرکزی می تواند در انتخاب آن اثر گذاشته و در نهایت نتایج بهتری را ایجاد نماید.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب آنتن مرکزی

شاید یکی از سوالاتی که در ابتدای نصب آنتن مرکزی پرسیده می شود این است که برای نصب به چه تجهیزاتی نیاز داریم. بسیاری از مردم توانایی شناخت تجهیزات مورد نیاز برای نصب را ندارند و بهتر است ابتدا این تجهیزات به صورت کامل تشریح گردد.

اسپلیتر

اسپلیتر به عنوان یک تقسیم کننده به شمار می رود که سیگنال های دریافتی را در انشعابات مختلف تقسیم می کند. در واقع نقش اسپلیتر در نصب آنتن مرکزی بسیار حیاتی است زیرا سیگنال ها را بین واحد های مختلف دریافت کننده تقسیم می کند. در بازار انواع مختلفی از اسپلیتر وجود دارد که هر کدام بر اساس تعداد شاخه های ورودی و خروجی تقسیم می شود.

برای ساختمان های با تعداد متوسط می توان از اسپلیتر استفاده نمود اما با افزایش دریافت کننده ها، می بایست از چند اسپلیتر بهره برد. با توجه به اینکه اسپلیتر ها انواع مختلفی دارند باید این تجهیزات بر اساس تعداد مصرف کننده ها انتخاب شوند. برای مثال زمانی که از اسپلیتر 4 راه استفاده می شود به معنی آن است که می توان بین چهار دریافت کننده سیگنال ها را تقسیم کرد.

البته شرایطی همچون مسافت آنتن تا دریافت کننده و محیط نیز روی انتخاب اسپلیتر اثر گذار است.

بالن ها

بالن ها از جمله تجهیزاتی هستند که در نصب آنتن مرکزی به کار رفته و وظیفه ی انتقال سیگنال را بر عهده دارند. بالن ها معمولا در انتهای آنتن وصل شده و فرکانس ها را به سمت دیگر اجزا منتقل می کنند.

ترکیب کننده

از مهم ترین اجزا هنگام نصب آنتن مرکزی، ترکیب کننده ها هستند. از آنجا که سیگنال های صوتی و تصویری کاملا مجزا دریافت و انتقال داده می شوند لذا ترکیب این دو سیگنال بر عهده ی ترکیب کننده ها خواهد بود. معمولا ترکیب کننده ها در مسیر نصب آنتن مرکزی قرار می گیرند.

تقویت کننده ها

سیگنال های دریافتی گاه بسیار ضعیف خواهند بود و لذا در سیستم آنتن مرکزی توسط تقویت کننده ها این سیگنال ها تقویت شده تا به هر گیرنده برسند. تقویت کننده ها که آمپلی فایر نیز نامیده می شوند معمولا به صورت یکسان و برابر سیگنال ها را تقویت می کنند تا با همسان سازی، سرعت دریافت آن ها برابر گردد.

تضعیف کننده ها

در مقابل تقویت کننده ها، تضعیف کننده ها قرار دارند که هر کدام بر مبنای پهنای باند، سیگنال ها را تغییر می دهند. وجود تفاوت میان سیگنال های دریافتی موجب می شود تا نصب آنتن مرکزی با مشکل مواجه شود لذا لازم است تا سیگنال های بسیار قوی نیز متعادل شوند. نویز و فرکانس های غیر مرتبط نیز از طریق مسدود کننده ها حذف می شوند. با استفاده از این تجهیزات می توان نصب آنتن مرکزی را به درستی انجام داد و نتایج اثر بخشی را نیز دریافت نمود.

بسیاری از اجزای سیستم آنتن مرکزی مربوط به دو بخش هستند که در نصب آنتن مرکزی اهمیت فوق العاده ای دارند. در نصب آنچه اهمیت دارد، دریافت صحیح سیگنال ها و توزیع آن ها می باشد که در نتیجه آنتن مرکزی را به دو بخش مجزا تقسیم می کند.

دریافت سیگنال

شاید به نظر ساده بیاید که دریافت سیگنال ها از طریق آنتن انجام می شود اما تنها دریافت فرکانس ها اهمیت ندارد و باید در نصب آنتن مرکزی علاوه بر دریافت، پردازش و تقویت نیز انجام شود. در واقع آنچه در نصب اهمیت دارد، تشخیص و جدا سازی سیگنال ها، یکسان سازی آن ها و پردازش می باشد که در نصب آنتن مرکزی باید از اجزای مختلف برای این کار استفاده نمود.

نصب آنتن مرکزی در این قسمت با استفاده از آنتن، آمپلی فایر، تقویت کننده ها، تضعیف کننده ها، مسدود کننده ها و بالن انجام می شود.

توزیع سیگنال

بخش دوم در نصب آنتن مرکزی، توزیع سیگنال ها به هر ورودی می باشد. از آنجا که نصب آنتن مرکزی به منظور کاهش نصب تعداد زیادی آنتن می باشد، لذا می بایست تعداد دریافت کننده ها را مشخص نمود. سیگنال های دریافتی در قسمت اول پس از یکسان سازی باید برای هر گیرنده ارسال شوند که مسئولیت توزیع آن را اسپلیتر انجام می دهد.

استفاده از هر بخش در آنتن مرکزی اهمیت زیادی دارد و بهتر است در نصب آنتن مرکزی تمامی اجزا به یکدیگر متصل گردد. استفاده از نصاب های حرفه ای و متخصص در این زمینه نیز راهکاری موثر برای نصب صحیح می باشد و افراد می توانند از این طریق بهترین نتیجه را بدست آورند که البته در تهیه ی تجهیزات نیز باید با این افراد مشورت نمود.