نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

آنتن مرکزی

آنتن مرکزی

بسیاری از مردم از مزایای آنتن مرکزی در ساختمان های چند واحدی اطلاعی ندارند و اغلب با نصب آنتن شخصی برای هر واحد در دریافت سیگنال ها دچار مشکل خواهند شد. با وجود اینکه آنتن مرکزی تنها برای دریافت اطلاعات برای چندین واحد مناسب است اما باید روش های استفاده از آنتن مرکزی و نصب آن نیز آموزش داده شود تا کیفیت استفاده از آن در ساختمان ها افزایش یابد.

آنتن مرکزی چیست؟

آنتن مرکزی به عنوانی منبعی برای دریافت، تقسیم و انتقال اطلاعات ماهواره ای و رادیویی به شمار می رود که امکان نصب چندین آنتن را به حداقل می رساند. سیگنال های تلویزیونی مهم ترین اطلاعاتی است که از طریق آنتن مرکزی دریافت شده و برای ساختمان های چند طبقه به کار می رود.

بسیاری از ساختمان ها از وجود آنتن های متعدد در پشت بام ناراضی هستند و با توجه به کمبود فضا در آن، اختلال هایی نیز در سیگنال های دریافتی به وجود می آید. از این رو برای افزایش کیفیت و قدرت سیگنال ها از آنتن مرکزی استفاده می شود. در این راهکار امکان وجود نویز در سیگنال ها به حداقل ممکن کاهش می یابد.

مزایای نصب آنتن مرکزی

شاید بار ها در ساختمان ها به این مشکل برخورده باشید که تعداد زیادی گیرنده نصب شده است و امکان نصب گیرنده ی جدید وجود نداشته باشد. برای حذف این مشکل معمولا از آنتن مرکزی استفاده می شود. بدین معنی که تنها یک گیرنده روی پشت بام نصب شده و با وجود آنتن مرکزی، سیگنال های مختلف دریافتی دریافت و تقسیم می شوند.

در این راهکار امکان کاهش هزینه های نصب آنتن نیز وجود دارد و می توان تنها با یک گیرنده، سیگنال های مختلف تلویزیونی و ماهواره ای را دریافت نمود. همچنین زمانی که از چند آنتن در ساختمان ها استفاده می شود می بایست چندین کابل استفاده شود و این کابل ها به صورت جداگانه به هر واحد سیم کشی شود که با افزایش تعداد واحد های مسکونی این سیم کشی ها بیشتر نیز خواهد شد. آنتن مرکزی این مشکل را بر طرف نموده و لذا اختلالی از این باب به وجود نخواهد آمد.

با وجود آنتن مرکزی کیفیت تصاویر نیز بالا خواهد بود و بدون وجود نویز می توان این تصاویر را در گیرنده های تلویزیونی دریافت نمود. همچنین نصب، راه اندازی و تعمیر آنتن مرکزی بسیار ساده بوده و هزینه ی پایین تری را برای افراد به دنبال خواهد داشت.

تجهیزات آنتن مرکزی

تجهیزات آنتن مرکزی برای دریافت و تقویت سیگنال ها بسیار اهمیت دارند و نقش هر کدام می تواند در سیستم آنتن مرکزی بسیار پر اهمیت تلقی شود. در ادامه درباره ی این تجهیزات بیشتر سخن خواهیم گفت.

آنتن

شاید یکی از مهم ترین دلایلی که برای نصب آنتن مرکزی اقدامی می شود، از وجود آنتن های متعدد در پشت بام نشات گیرد. در این سیستم تنها یک آنتن نصب شده و دارای میله های آلومینیومی است که برای دریافت اطلاعات استفاده می شود. کیفیت تصاویر در آنتن بسته به نوع آنتن متفاوت است و کیفیت و وضوح تصاویر در هر نوع آنتن تغییر می کند.

آنتن ها معمولا از دو پهنای باند حمایت می کنند که UHF و VHF نامیده می شوند. در نوع اول پهنای باند شامل چند کانال بوده و نوع دوم تنها یک کاناله می باشد.

آنتن ها و جهت آن ها برای ردیافت سیگنال های موجود در فضا اهمیت زیادی دارند و این جهت گیری علاوه بر نوع آنتن روی دریافت سیگنال ها اثر می گذارد.

فیلتر

یکی از تجهیزات مهم در آنتن مرکزی فیلتر می باشد که از ورود فرکانس های غیر مرتبط به سیستم تقسیم جلوگیری می کند. با حذف این فرکانس ها امکان وجود نویز نیز در سیگنال های دریافتی کاهش پیدا خواهد کرد.

تضعیف کننده و تقویت کننده

در مواردی ممکن است سیگنال ها بیش از حد باشند و یا بسیار ضعیف دیافت شوند. لذا از تجهیزاتی همچون تضعیف کننده و تقویت کننده استفاده می شود. این دو جزء از سیستم بر اساس شرایط استفاده می شوند و گاه نیازی به وجود آن ها نخواهد بود. با استفاده از این ها می توان سیگنال ها را با اندازه ی ثابت و بدون تغییر به دریافت کننده ارسال نمود.

آمپلی فایر

یکی از مهم ترین اجزای سیستم آنتن مرکزی آمپلی فایر ها هستند. این اجزا برای تقسیم و توزیع درست فرکانس های دریافتی بین شاخه ها استفاده می شود. در آنتن مرکزی از دو نوع آمپلی فایر استفاده می شود که هر کدام می تواند بر اساس نوع کاربرد آن ها در قسمتی از سیستم آنتن مرکزی استفاده شود. آمپلی فایر توزیع و آمپلی فایر خط که نوع اول برای تقویت فرکانس در میان تعداد دریافتی ها و نوع دوم برای تقویت سیگنال های ضعیف به کار می رود. در این شرایط و با استفاده از آمپلی فایر، کیفیت سیگنال های دریافتی به نحو مطلوبی افزایش خواهد یافت.

اجزای دیگری نیز برای آنتن مرکزی وجود دارد که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند. وجود آنتن مرکزی در ساختمان ها می تواند از مشکلات مردم برای دریافت سیگنال ها بکاهد و لذا نصب آن در آپارتمان ها ضروری به نظر می رسد.۱۳۹۷/۵/۲۰

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!

مطالب مرتبط

نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

اطلاعات پایه درباره تقسیم کننده (اسپلیتر)

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

سامانه دوربین امنیتی وایرلس

ادامه مطلب ...
نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

چطور شما میتوانید آنتن را در داخل ساختمان نصب کنید

ادامه مطلب ...