نصب آنتن مرکزی

بعد از انتخاب یک آنتن بهتر است به دنبال روش نصب آنتن مرکزی بود. اما این سوال پیش می آید که برای نصب آنتن مرکزی چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟ این سوال کمک می کند تا به صورت دقیق نقش هر یک از تجهیزات را در نصب مشخص نمود. اهمیت نصب آنتن مرکزی در ساختمان های بزرگ در حال افزایش است و بسیاری از مردم به تازگی دریافته اند که وجود آنتن مرکزی در ساختمان می تواند از بروز مشکلات متعددی جلوگیری کند.

از این رو در این مطلب بر آن آمدیم تا اطلاعاتی را درباره ی نصب آنتن مرکزی ارائه دهیم.

اهمیت نصب آنتن مرکزی

وجود ساختمان های بزرگ با تعداد ساکنین زیاد باعث شده است تا بسیاری از مردم به دنبال یافتن روش های نصب آنتن مرکزی باشند. آنتن ها انواع مختلفی دارند و هنگامی که در بازار مراجعه می کنیم تنوع آنتن مرکزی بسیار بالاست و لذا باید انتخابی درست از بین انواع آنتن برای نصب انجام داد.

عدم اختلال در سیگنال های دریافتی یکی از مزیت های نصب آنتن مرکزی در ساختمان ها می باشد که از طرفی می تواند بار هزینه ی کمتری نیز برای افراد به دنبال داشته باشد. همچنین با نصب آنتن مرکزی می توان گیرنده ی دوربین های مدار بسته، ماهواره و تلویزیون را از یک شبکه استفاده کرد که به خودی خود موجب کاهش قیمت تمام شده برای مردم و بالا رفتن کارایی می گردد.

با وجود آنتن های متعدد که در نتیجه ی آن کابل کشی به هر ساختمان متعدد خواهد بود، زیبایی ظاهری ساختمان از بین می رود و همچنین امکان ایجاد نویز بیشتر در هر گیرنده به وجود خواهد آمد.

نصب آنتن مرکزی از بروز این مشکلات جلوگیری کرده و روش های پیچیده سیم کشی را بسیار ساده می نماید. تجهیزاتی که برای نصب این شبکه مورد نیاز است متفاوت از آنتن های معمولی بوده و لذا در ادامه به این تجهیزات اشاره خواهیم نمود.

انتخاب آنتن مناسب

اولین اقدامی که در زمان نصب آنتن مرکزی باید انجام شود، انتخاب آنتن مطابق با کارایی مورد نیاز است. از آنجا که آنتن ها امواج را جذب و انتقال می دهند لذا تعداد خروجی آن ها باید بر اساس نیاز یک ساختمان انتخاب شود. بعد از خرید یک آنتن باید روش سیم کشی را نیز مشخص نمود. سیم کشی های روکار معمول تر از سیم کشی های توکار هستند و کابل های خروجی از آنتن توسط پوششی در بر گرفته خواهند شد تا باد و باران و یا نور خورشید به آن آسیب نزند.

آمپلی فایر

آمپلی فایر بخش تقویت کننده ی آنتن به شمار می رود که تمامی امواج جریان یافته از آنتن را دریافت و آن ها را تقویت می کند. آمپلی فایر نباید در معرض آب و نور خورشید قرار بگیرد و لذا معمولا درون ساختمان و در مکان نزدیک نسبت به آنتن قرار خواهد گرفت. در این بخش برخی از سیگنال ها به کلی حذف شده و بخشی تقویت می شوند و بسیاری آپلی فایر را یک فیلتر برای سیگنال های ارسالی از آنتن می داند.

اسپلیتر

بعد از آمپلی فایر برای نصب آنتن مرکزی نیاز به یک پخش کننده ی امواج وجود دارد. پخش کننده اسپلیتر به عنوان تقسیم کننده ی امواج به صورت دقیق استفاده می شود و به گیرنده های مختلف امواج را ارسال می کند.

اسپلیتر بر اساس تعداد گیرنده های موجود تفاوت دارد و نمی توان برای همه ی ساختمان ها از یک تقسیم کننده مشابه استفاده نمود.

گیرنده

در نهایت آنچه باعث دریافت تصاویر و ویدئو از تلویزون و یا رادیو می گردد، گیرنده ها هستند. نقش گیرنده ها در تبدیل امواج به شکل قابل پخش و ملموس برای انسان بسیار اهمیت دارد.

در نصب آنتن مرکزی هر جز وظیفه ای را انجام می دهد و ایجاد یک سیستم کامل و بدون نقص به کارشناسانی بستگی دارد که برای نصب آنتن مرکزی انتخاب می شوند. در واقع انتخاب اجزای فنی و اجرایی کردن مراحل نصب به یک تخصص ویژه نیاز دارد و افراد به تنهایی نمی توانند در این انتخاب نقش داشته باشند.

قبل از آنکه برای نصب آنتن مرکزی اقدام کنید ابتدا بایست به صورت کامل از ساختمان یک طرح کلی در اختیار داشته باشید. با این کار می توان به راحتی مراحل نصب آنتن مرکزی را انجام داد و از طرفی برای افراد مشخص می کند که به چه تجهیزاتی نیاز دارند که این کار مهم ترین بخش در نصب محسوب می شود.

فهرست