آنتن مرکزی + مزایا

دریافت تصاویر شفاف و هماهنگ با صدا، مدیون تکنولوژی آنتن های پیشرفته می باشد. حال تصور کنید که این تصاویر و صدا ها با روی کار آمدن آنتن مرکزی دچار انقلابی گسترده در کیفیت شده اند. آنتن مرکزی یکی از بهترین گزینه ها برای منازل آپارتمانی و یا خانه هایی است که دارای چندین گیرنده هستند. البته این به این منظور نیست که خانه های یک طبقه از این امر بی نیاز می باشند. در حقیقت تمامی افرادی که تمایل به دیدن تصویری واضح دارند، به یک آنتن مرکزی خوب نیازمندند.

آنتن های مرکزی دارای کارکردی متفاوت با آنتن های قدیمی می باشند و از قطعات جدید و پرکاربردی برای بالا بردن وضوح و کیفیت تصاویر استفاده می کنند. از این آنتن ها می توان در هر مکان و شهری استفاده نمود. کاربرد این وسایل آنقدر زیاد است که می توان وجود آن ها را برای خانه ای ضروری دانست.

آنتن مرکزی به تقویت سیگنال های دریافتی کمک می کند و اغلب مشکلات نصب آنتن جداگانه را برای ساختمان های بزرگ مرتفع خواهد کرد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که نصب آنتن مرکزی مزایای زیادی را به همراه دارد و از این رو در ادامه به این مبحث بیشتر خواهیم پرداخت.

همه ی ساختمان ها باید بتوانند سیگنال های آزاد تلویزیون را از طریق آنتن مرکزی دریافت کنند و این امر وقتی محقق می شود که استفاده از آنتن مرکزی در این مکان ها مرسوم شود. در اغلب موارد دیده شده است که تجهیزات دریافتی به خوبی کار نمی کنند و لذا برخی از شبکه های دیجیتال دریافت سیگنال نخواهند شد.

شایع ترین علت دریافت ضعیف تلویزیون همان چیزی است که روی پشت بام به عنوان آنتن نصب می شود. در واقع یک ساختمان بزرگ ممکن است تعداد زیادی آنتن داشته باشد و احتمال دارد که هر یک از آنتن ها به صورت جداگانه شرایط نگه داری ضعیف و خراب یا با نصب غیر اصولی همراه باشند و از این رو اغلب سیستم های آنتن به خوبی سیگنال ها را دریافت نمی کنند.

استفاده از تلویزیون دیجیتال این امر را مشکل تر نموده است و اکنون زمان آن است که در ساختمان از یک آنتن مرکزی با ویژگی های به روز استفاده نمود. برخی از مردم تصور می کنند زمانی که یک کانال جدید در منطقه وجود دارد، آنتن آن را دریافت می کند و این در حالیست که این باور غلطی خواهد بود.. در واقع با وجود آنتن مرکزی و تنظیم درست آن می توان این انتظار را داشت که تمامی شبکه ها با کیفیت مناسب روی گیرنده ها دریافت شود.

آنتن مرکزی چیست؟

برای عده ی زیادی از مردم این سوال پیش می آید که آنتن مرکزی چیست و از چه اجزایی تهیه شده است. در واقع آنتن مرکزی از ترکیب دو آنتن VHF و UHF تهیه شده سیگنال های مختلف را دریافت نموده و به گیرنده های مختلف تلویزیون ارسال می کند. در سال های اخیر نصب آنتن مرکزی روز به روز گسترش یافته و بسیاری از کارشناسان بر این باورند که با نصب صحیح و اصولی می توان بخش اعظمی از مشکلاتی که امروزه پیش روی ساختمان های آپارتمانی است را مرتفع نمود.

عملکرد سیستم آنتن مرکزی را می توان این گونه بیان نمود:

به جای استفاده از چند آنتن از یک آنتن مشترک استفاده شده که سیگنال ها را دریافت و با تقویت و تفکیک آن را به گیرنده ها منتقل خواهد نمود.

زمانی که سیگنال بین تلویزیون های مختلف تقسیم بندی می شود افت کرده و لذا از آمپلی فایر در آن استفاده می شود.

اجزای آنتن مرکزی

برای نصب آنتن مرکزی نیاز به چندین جز است که باید در کنار یکدیگر سیستم آنتن مرکزی را تشکیل دهند.

اولین بخش از این سیستم آنتن های نام برده شده است. این دو انتن به جای چندین آنتن در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و سیگنال های موجود در فضا را دریافت خواهد کرد.

سپس تمامی سیگنال های دریافتی به ترکیب کننده ارسال می شود. این بخش به دلیل استفاده از سیگنال های متفاوت توسط دو آنتن است که به عنوان مخلوط کننده نیز شناخته می شود. در این هنگام در صورتی که سیگنال های یک باند دریافت می شوند، ترکیب کننده اجزای عبور سیگنال های دریافتی از باند دیگر را نمی دهد و به این ترتیب سیستم ترکیب دهنده شکل می گیرد.

تقویت کننده جز دیگری از سیستم آنتن مرکزی است. زمانی که سیگنال ها بین گیرنده های متعدد تقسیم می شوند دچار افت شده و لذا باید از طریق تقویت کننده فرکانس ها را تقویت و به گیرنده ها ارسال نمود.

بخش آخر سیستم آنتن مرکزی تقسیم کننده است که بسته به تعداد گیرنده های موجود در ساختمان انتخاب می شود. در واقع این بخش باعث انشعاب سیگنال های تقویت شده می گردد و به گیرنده های تلویزیونی برای تبدیل ارسال می گردد. در بسیاری از کشور ها دیده شده که نصب آنتن مرکزی برای مجتمع ها می تواند مشکلات پیش روی ساکنین را بر طرف کند و از طرفی هزینه های نصب را برای آن ها کاهش دهد.

در کشور ما نیز در سال های اخیر استقبال از آنتن مرکزی افزایش یافته است و لذا شناخت یک سیستم آنتن مرکزی یکی از مباحث ضروری هنگام خرید و نصب آن است.

پیش بینی می شود در آینده نصب آنتن مرکزی جایگزین آنتن های متعدد و جداگانه گردد که بسته به نوع ساختمان با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند.

استفاده از دانش کارشناسان نصب آنتن مرکزی در این خصوص می تواند اثر گذار باشد زیرا باعث افزایش کیفیت کار و نصب اصولی و استاندارد خواهد شد.

فهرست