نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

دوربین مدار بسته و کاربرد های آن

 

دوربین مدار بسته و کاربرد های آن

در میان وسایل بسیاری که برای محافظت از ساختمان ها استفاده می شود، دوربین مدار بسته دارای جایگاه ویژه ای دارد. از این نوع دوربین ها نه تنها برای حفاظت از ساختمان ها استفاده می شود، بلکه در کنترل های جاده ای نیز کاربرد دارند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است که انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته طراحی و تولید شوند. دوربین هایی که قابلیت ارسال تصاویر از طریق وای فای را داشته و می توانند برای روز ها و ساعت ها بدون وقفه کار کنند

.

دوربین مدار بسته در حقیقت به ثبت و ارسال تصاویر پرداخته و نوع پیشرفته آن دارای بلندگو و میکروفون است. این دوربین ها در شکل ها و دقت های متفاوت در دسترس بوده که عمدتا همه آن ها از لحاظ شعاع میدان تحت دید و زاویه چرخش با یکدیگر برابرند. برخی از انواع این دوربین ها، مجهز به سنسور مادون قرمز بوده و می تواند برای دریافت تصاویر در شب به کار رود.

اجزای تشکیل دهنده دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته متشکل از چند چشمی و دو کابل می باشند. کابلی برای استفاده از منبع انرژی و کابلی برای ارسال تصاویر. در نوع وای فای آن، کابل ارسال تصاویر وجود ندارد. در این صورت می توان از این دوربین ها در محل هایی که به دور از سیستم کنترل مرکزی هستند، استفاده کرد. علاوه بر این دوربین های مدار بسته با این شرایط، قابلیت ارسال تصاویر به هر نقطه از دنیا را دارند.

معمولا دوربین ها را یا به صورت حفاظ دار نصب می نمایند و یا به صورت بدون حفاظ. در مدل حفاظ دار دوربین مدار بسته، دوربین ها درون کلاهک هایی بر روی سقف قرار می گیرند. از این نوع دوربین ها بیشتر برای مکان های سربسته استفاده می شود. اما از دوربین های بدون حفاظ، که عمدتا دارای اندازه ای بزرگ تر می باشند، برای مکان های بیرون از ساختمان به کار برده می شوند.

می توان دوربین مدار بسته را به قسمت پخش کننده تصاویر متصل کرد و یا دزدگیر و ماهواره مرکزی. اینکه از کدام یک استفاده گردد، بستگی به نظر مشتریان دارد. معمولا برای مکان هایی که نیاز به محافظت زیاد دارند، دوربین ها را به صورت وای فای و در مدار دزدگیر ها نصب می کنند. در این حالت با مشاهده تحرک توسط چشمی، دوربین در حال ضبط تصاویر و مخابره آن است. با این کار نه تنها به کاربر هشدار داده می شود، بلکه به ضبط تصویر متجاوزگر نیز پرداخته می گردد.

انواع دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته معمولا از چند نظر با یکدیگر متفاوت هستند. این تفاوت در لنز ها، سنسور ها، سیگنال های خروجی و انتقال تصاویر می باشد. از این رو دوربین مدار بسته را به انواع مختلفی تقسیم کرده که در زیر به برخی از پرکاربردترین این دوربین ها اشاره می نماییم:

دوربین مداربسته مخفی (مینیاتوری): نام دیگر این دوربین ها، سوزنی بوده و به صورت مخفی در مکان هایی خاص نصب می شوند.

دوربین مداربسته DOME :این دوربین ها درون فضایی گنبدی شکل قرار گرفته اند.

دوربین مدار بسته BOX : این دوربین ها متداولترین نوع دوربین بوده و درون باکس های مستطیلی شکل از جنس پلاستیک قرار گرفته اند. معمولا لنز این نوع از دوربین ها را بر روی بدنه آن هانصب می کنند.

دوربین مدار بسته Bullet : این دوربین ها درون محفظه های استوانه ای شکل از جنس فلز  قرار دارند.

دوربین های Thermal : این نوع از دوربین ها که اصطلاحا به آن ها مادون قرمز نیز گفته می شود، به جای نور از شکل حرارتی محیط برای ساخت تصاویر استفاده می کند.

نصب دوربین مدار بسته

معمولا دوربین ها را یا در فضای داخلی ساختمان ها استفاده می کنند و یا در محیط بیرونی. برای استفاده از هرکدام از انواع دوربین، ابتدا باید مکان مشخص شود و سپس به سایر مشخصات فنی دوربین نظیر:

سنسور تصویربرداری

رزولوشن

دید در شب

WDR (Wide Dynamic Range)

لنز

استاندار IP

استانداردIK

علاوه بر موارد بالا، باید تفاوت میان دوربین های آنالوگ و تحت شبکه را نیز در نظر گرفت و بر اساس نیاز محیط، به خریداری آن ها پرداخت. در مقایسه ای میان چهار فاکتور از دوربین ها، دوربین های تحت شبکه دارای رزولویشن بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ می باشند. همچنین دوربین های تحت شبکه، در پردازش تصویر (تشخیص چهره، پلاک خودرو و...) دارای کیفیت بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ می باشند. علاوه بر این، استفاده از شبکه دیجیتال در دوربین های دیجیتال، باعث گستردگی و انعطاف پذیری بیشتر آن ها شده است. اما با این حال، دوربین های آنالوگ دارای دو مزیت بوده که آن را نسبت به دوربین های دیجیتال برتر می کند. دوربین های آنالوگ دارای قیمت به مراتب پایین تری نسبت به دوربین های دیجیتال بوده و هزینه نصب و نگهداری بسیار پایین تری نیز دارند. علاوه بر این، دوربین مداربسته آنالوگ، دارای دارای پیچیدگی فنی کمتری می باشد.