ماهواره مرکزی و کاربرد های آن

ماهواره مرکزی و کاربرد های آن

ماهواره مرکزی از جمله لوازم الکترونیکی ضروری در هر ساختمان چند طبقه می باشد. استفاده از دیش های بزرگ و سیم کشی های متعدد، یکی از معایب استفاده از ماهواره های شخصی است. از این رو برای جلوگیری از این کار، می توان از ماهواره مرکزی استفاده نمود. این وسایل چند کاربره مانند آنتن مرکزی بوده و سیگنال های ورودی را به چندین گیرنده ارسال می نمایند. در واقع تفاوت آن ها با آنتن های مرکزی در قدرت دریافت سیگنال و پهنای سیگنال های دیجیتال است. از ماهواره مرکزی در مناطقی که قدرت سیگنال کم می باشد و یا سیگنال های مخابره شده از طریق فضا صورت می گیرد، استفاده می شود.

ماهواره های مرکزی قدرت دریافت کانال های بیشتر و با کیفیت بالاتر را دارند. آن ها نیز مانند آنتن های مرکزی می توانند سیگنال دریافت شده را به چندین گیرنده ارسال نمایند. یکی از تفاوت های عمده میان آنتن مرکزی و ماهواره مرکزی، در تعداد شبکه های دریافتی می باشد. مثلا می توان با نصب چندین LNB به بیش از 5000 هزار شبکه دسترسی داشت، در صورتی که آنتن های مرکزی تنها به دریافت سیگنال های محلی می پردازند.

ماهواره مرکزی از چه اجزای ساخته شده است؟

ماهواره های مرکزی به دلیل کارایی بالا و کم حجم بودن، دارای طرفداران بسیاری می باشند. علاوه بر آن تنوع در رسیور های قابل استفاده، باعث می شود که بتوان از آن ها به عنوان دستگاه های ضبط و پخش از طریق درگاه HTML و USB پرداخت.

ماهواره مرکزی از اجزای بسیار ساده ای تشکیل شده است و شاید بتوان گفت که تنها پیچیدگی آن، تنظیم دیش باشد. کابل های پوشش دار، ریسور، LNB، دیش و پایه نگهدارنده، از اجزای اصلی ماهواره مرکزی می باشند. معمولا نصابان با استفاده از دستگاه تنظیم دیجیتالی، به یافتن پرقدرت ترین سیگنال ها پرداخته و دیش را به آن جهت قرار می دهند. با تنظیم دیش، می توان به راحتی به سیگنال های ماهواره مذکور دسترسی یافت. بعد از آن باید به تنظیم دستی رسیور پرداخت. با انتخاب ماهواره مرکزی و آپلود کردن کانال ها، می توان به راحتی به تماشای آن ها پرداخت.