نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

اشتباهات رایج در نصب آنتن مرکزی

اشتباهات رایج در نصب آنتن مرکزی

MATV یا همان سیستم آنتن مرکزی، نسل جدیدی از آنتن ها می باشند، که برای استفاده چند کاربره طراحی و تولید شده اند. در صورتی که نصب آنتن مرکزی به صورت دقیق انجام گیرد، تصاویری با کیفیت مطلوب حاصل می گردد. سیستم آنتن مرکزی به دو بخش ابتدا و انتها و سیستم توزیع، تقسیم می شود. در میان این دو بخش، مهمترین قسمت برای جلوگیری از افت سیگنال، سیستم توزیع می باشد. این افت بر اثر نویز های به وجود آمده در کابل ها و رابط ها به وجود می آید. از این رو برای دریافت کیفیت بهتری از تصاویر، باید نسبت سیگنال به نویز را افزایش دهیم. بنابراین استفاده از آمپلی فایر های قوی و نصب صحیح آن ها بسیار مهم است.

استفاده از آنتن های هوایی در نصب آنتن مرکزی

آنچه که در مورد نصب آنتن مرکزی ممکن است ما را با مشکل مواجه کند، یافتن سیگنال مناسب و تقویت آن است. معمولا برای یافتن سیگنال در آنتن های مرکزی، از یک یا دو آنتن VHFو UHF استفاده می شود. این آنتن ها به دریافت سیگنال های مناسب از فضا و ارسال آن به گیرنده های تلویزیونی می پردازند. تنظیم جهت آنتن و تقویت سیگنال، یکی از شروط اصلی برای افزایش کیفیت کارایی آنتن است.

نقص در ترکیب کننده ها و تاثیر آن در نصب آنتن مرکزی

ترکیب کننده ها مدار هایی هستند، که دو سیگنال VHF و UHF را با یکدیگر ترکیب می کنند. این کار باعث می شود که بتوان، از یک خروجی هر دوی این سیگنال ها را دریافت کرد. عدم استفاده از ترکیب کننده های مناسب، موجب ایجاد سایه در تصویر و نامطلوب شدن آن می گردد.

تقسیم کننده ها و نقش آن ها در نصب آنتن مرکزی

دریافت سیگنال های مورد نظر و توزیع آن بین کاربر های متفاوت، بر عهده تقسیم کننده ها می باشد. این وسایل پر کاربرد علاوه بر توزیع سیگنال، به عمل تطبیق امپدانس نیز می پردازند. آنچه در مورد این وسایل مهم به نظر می آید، افت سیگنالی است که هنگام عبور از این دستگاه ایجاد می گردد. معمولا این افت انشعابی از خصوصیت دستگاه بوده و بین 8 الی 12 دسی بل می باشد.

پریز های مناسب جهت نصب آنتن مرکزی

آنتن های مرکزی برحسب سیگنال های گیرنده تلویزیونی، دارای دو نوع پریز می باشند. استفاده از هر نوع پریز، در هنگام نصب آنتن مرکزی، بر کیفیت تصاویر و میزان دریافت سیگنال تاثیر دارد.

پریز های عبوری:این نوع از پریز ها، نه تنها سیگنال انتخابی را به گیرنده مورد نظر انتقال می دهند، بلکه می توانند آن را به پریز دیگر نیز انتقال کند.

پریز غیر عبوری یا انشعابی:این پریز ها به عنوان تک گیرنده بوده و در انتهای خطوط قرار می گیرند.

تاثیر کابل مناسب در نصب آنتن مرکزی

آنتن های دیجیتال خانگی، معمولا از نوع کواکسیال 75 اهمی می باشند. اگر امپدانس کابل مورد استفاده بیش از 75 اهم باشد، تصویر را اشباع می کند. البته امپدانس کمتر از این مقدار نیز، سبب تاری تصویر می گردد. یکی از فواید استفاده از این کابل ها، عدم وجود نویز در تصویر است. در واقع امواج ارسالی از سوی کابلکواکسیال، به صورت محافظت شده ارسال می شوند. همچنین علاوه بر نوع کابل، فیش متصل به آن نیز بسیار مهم است.

نکاتی مهم در نصب آنتن مرکزی

از جمله نکاتی که بهتر است در نصب آنتن مرکزی بدان ها توجه کرد، طراحی سیستم آنتن مرکزی می باشد. در واقع طراحی کردن سیستم، همان نقشه اولیه برای کابل کشی و محاسبه قدرت سیگنال، نوع آمپلی فایر و سایر اجزای مورد استفاده در نصب آنتن است. این مورد از عهده افراد عادی خارج بوده و حتما باید توسط شخص متخصص صورت گیرد. محاسبه میزان افت سیگنال و  تنظیم ترکیب کننده و آمپلی فایر، همچنین نوع خروجی مورد نظر، از جمله اقداماتی است که باید قبل از خرید آنتن مرکزی صورت گیرد. معمولا این محاسبات با توجه به تعداد طبقات ساختمان و شمار استفاده کنندگان از آنتن، صورت می گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده، باید به نکات زیر نیز توجه کرد:

·        طراحی نقشه آنتن مرکزی باید به گونه ای باشد، که کمترین پیچ تاب در کابل ها ایجاد شود.

·        حتما دقت شود که کابل کشی به گونه صورت گیرد، که کابل کواکسیال در مسیر خود، فاقد اتصال سر به سر (یا همان طولی) باشد.

·        تعداد انشعابات اجباری را در نظر گرفته و افت سیگنالهریکرامحاسبهکنید.

درست است که آنتن های مرکزی برای راحتی کاربران در نظر گرفته شده اند، اما نصب آن ها همواره دارای اصول خاصی بوده که تنها در صورت رعایت کردن آن، می توانید به کیفیت مطلوب دست یابید. از این رو بهتر است که، تنظیم اولیه آن را به دستان توانای نصاب های ماهر نمایندگی ها سپرده و بعد از یادگیری تنظیم آنتن، در دفعات بعدی خود اقدام به تنظیم آن کنید.

 

 

 


۱۳۹۷/۱۲/۲۵

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!