نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نصب آنتن مرکزی و باید و نباید های آن

نصب آنتن مرکزی و باید و نباید های آن

آنتن های مرکزی، یکی از لوازم ضروری هر آپارتمان و یا اداره ای است، که نیاز به شبکه های متفاوت برای گیرنده های متعدد دارد. عدم نیاز به مهارت تخصصی برای نصب آنتن مرکزی، صرفه جویی در میزان هزینه ها، برخورداری از فضایی کافی در پشت بام، زیبا سازی راهرو ها و پشت بام به دلیل عدم وجود سیم کشی های متعدد و... از جمله مواردی هستند، که افراد را ترغیب به استفاده از آنتن مرکزی می نماید.

نصب آنتن مرکزی به گونه ای است که می تواند توسط هر شخصی صورت گیرد. زیرا که تنظیم آن ها بسیار راحت بوده و اکثر ایرادات نسخه های قدیمی در این آنتن برطرف شده است. علاوه بر این، نصب گیرنده های قوی بر روی این آنتن ها و توزیع شبکه ای تصاویر در کل ساختمان، به صورت اتوماتیک صورت گرفته و کاربر فقط باید فیش های مربوطه را به درستی در جای خود نصب کند. نصب آنتن مرکزی دارای راهنمایی کاملی استکه همراه با آن، به مشتریان عزیز تقدیم می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب آنتن مرکزی

برای نصب هر آنتن مرکزی، به وسایل زیر نیاز است:

1-    تجهیزات اولیه برای دستیابی به سیگنال (آنتن و انواع آمپلی فایر ها از این دسته تجهیزات به شمار می روند. همچنین مبدل های فرکانسی، تله موج و مچینگ ها نیز برای تجزیه تحلیل سیگنال های تلویزیون و تبدیل آن به کیفیت و اندازه مطلوب، لازم می باشد).

2-    تجهیزات مربوط به توزیع سیگنال در ساختمان (این تجهیزات شامل تقسیم کننده های انشعابی و یا تقسیم کننده های انتهایی، مقاومت های انتهایی، تقسیم کننده های عبوری و یا میانی و... می باشند. این قطعات وظیفه دریافت سیگنال و تحویل آن به گیرنده ها وجداسازی هر گیرنده از دیگری را بر عهده دارند.


وسایل مورد نیاز برای نصب آنتن مرکزی

·        بهترین نوع شاخکهابرایدریافت سیگنال

آنتن ها دارای شاخک های هستند، که معمولا از جنس آلومینیوم ساخته شده است و به صورت لوله های توخالی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. سیگنال ها از طریق این میله های آلومینیومی جذب شده و از طریق کابل به دستگاه کنترل مرکزی ارسال می شوند. آنتن ها معمولا دارای دو حالت تک باند و باند پهن در بازار موجود می باشند. نحوه انتخاب آن ها به گونه ای است که در زمان خرید باید تعداد کانال های دریافتی خود را و همچنین کیفیت تصاویر را در نظر داشته باشید. معمولا آنتن های باند پهن برای نصب آنتن مرکزی مناسب تر هستند.

·        آمپلی فایر ها جز جدایی ناپذیر در نصب آنتن مرکزی

آمپلی فایر ها برای تقویت سیگنال های دریافتی به کار گرفته می شوند. از آنجایی که سیگنال مرکزی باید به چند شاخه تقسیم شود، حتما نیاز به آمپلی فایر می باشد، تا همه استفاده کنندگان بتوانند، از یک کیفیت تصویر برخوردار شوند.

·        استفاده از تلفیق کننده های سیگنال

وظیفه ی این تلفیق کننده، درهم آمیختن سیگنال های صوتی و تصویری با یکدیگر و تبدیل آن ها به سیگنال RF است.

·        کاربرد فیلتر ها و مسدود کننده ها

همواره فرکانس های ناخواسته در فضا وجود دارند، که به دلیل داشتن طول موج برابر با فرکانس های مورد نظر ما، جذب و پخش می شوند. برای عدم دریافت این سیگنال ها و از بین بردن نویز ها، از فیلتر و مسدود کننده ها استفاده می گردد. علاوه بر آن، می توان به صورت کامل سیگنال های مربوط به یک کانال خاص را مسدود کرده و یک کانال دیگر را به جایگزین آن کرد.

·        تضعیف کنندههاواثرات آن

معمولا سیگنال های پرقدرت، سیگنال های ضعیف را در بر می گیرند و باعث ایجاد نویز می گردند. از این رو تضعیف کننده ها وسایل مفیدی هستند، تا از قدرت این سیگنال ها کاسته شود. یکی از ویژگی هایی این وسایل این است، که این تضعیف کننده ها هم به صورت قابل تنظیم وجود دارند و هم به حالت ثابت. بهترین نوع تضعیف کننده ها در نصب آنتن مرکزی، تضعیف کننده های قابل تنظیم می باشند.

نصب آنتن مرکزی توسط افراد

آنتن های مرکزی به گونه ای طراحی شده اند که تنها با یک بار نصب و تنظیم، بتوانند تا سال ها به همان کیفیت و شکل کار کنند. از این رو باید در هنگام نصب به مواردی مانند اینکه آیا آنتن شما از نوع VHF است و یا UHF توجه کنید. علاوه بر آن، هر کدام از موارد زیر را با مشورت کمپانی ارائه دهنده آنتن مرکزی، تهیه نمایید:

        I.            وسایل مربوط به سیستم توزیع

      II.            استفاده از تقسیم کننده های انشعابی

   III.            تقسیم کننده های عبوری

   IV.            پریز ها

     V.            جدا کننده های باند

   VI.            نوع ترمیناتور بلوکه کننده ولتاژ (از این وسیله برای جلوگیری از برگشت سیگنال به خط و ایجاد سایه در تصویر استفاده می شود).

VII.            استفاده از کابل های مناسب بر حسب نوع آنتنی که استفاده می شود.

VIII.            محاسبه افت سیستم توزیع

هر کدام از موارد بالا، مخصوصا محاسبه های مربوط به شدت سیگنال، افت و تقویت آن، باید با دقت صورت گیرد. درست است که نصب آنتن مرکزی بسیار ساده است، اما اگر در این زمینه مهار لازم را ندارید، توصیه می کنیم از افراد حرفه ای کمک بگیرید.

 

 

 

 

 


۱۳۹۷/۱۲/۲۲

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!