نصب دوربین مدار بسته،نصب آنتن مرکزی،نصب دزدگیر اماکن

نحوه عملکرد آنتن مرکزی

نحوه عملکرد آنتن مرکزی

آنتن های مرکزی بر خلاف آنتن های قدیمی دارای یک حافظه و یک کنترل کننده داخلی می باشند، که به عنوان مغز آنتن در نظر گرفته می شود. این قطعه که آمپلی فایر نام دارد، یک تقویت کننده سیگنال بوده و بعد از دریافت تصاویر از شاخک های آنتن، آن ها را از طریق سیم به دستگاه های پخش کننده ارسال می نماید. آمپلی فایر ها نقش بسزایی در کیفیت تصاویر دارند. هر چه این قطعات دارای عملکرد بهتری باشند، تصویر حاصله از کیفیت بالاتری برخوردار است. قدرت این دستگاه ها بر حسب تعداد واحد ها و گیرنده  ها محاسبه می شود. معمولا این دستگاه با سه واحد قدرت به بازار عرضه می شوند: db 30، db 20 و db 40.

اسپلیتر در آنتن مرکزی

معمولا از آنتن های مرکزی به دلیل قابلیت دریافت انشعاب از آن استفاده می کنند. از این رو از وسایلی با نام اسپلیتر استفاده می شود، که در مسیر اصلی خطوط آنتن مرکزی نصب می شوند. این وسایل قابلیت تقسیم سیگنال و ارسال آن به چند خروجی را داشته و به همین دلیل آن ها را بر روی سیستم های آنتن مرکزی نصب می کنند. نوع و تعداد  انشعابات این اسپلیتر ها، نقش بسزایی در کیفیت تصاویر دارد. این وسایل مفید را معمولا به صورت دو راه، سه راه، چهار راه، شش و هشت راه به بازار عرضه می کنند.

تپ آف آنتن مرکزی

بسیار پیش می آید که در راه مسیر اصلی کابل آنتن، بخواهیم یک انشعاب جدا نماییم و دوباره به ادامه راه در مسیر اصلی بپردازیم. در این حالت، از یک نوع تقسیم کننده عبوری به نام تپ آف استفاده می نماییم. این وسایل، دارای یک واحد ورودی و یک واحد خروجی بوده که افت بسیار کمی در قدرت سیگنال دارند. معمولا سیگنال خروجی از این تپ آف ها به اندازه چند واحد از سیگنال اصلی کمتر است. این تقسیم کننده های عبوری در ارائه کیفیت تصاویر بسیار مهم بوده و حتما باید از برند های معروف تهیه شوند. این نوع از تپ آف ها معمولا به صورت دو راه، سه راه، چهارراه، شش و هشت راه به بازار عرضه می شوند.

نوع آنتن مرکزی و قدرت دریافت سیگنال

آنتن ها بر حسب قدرت دریافت سیگنال و تعداد شاخک هایی که دارند، به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این آنتن ها معمولا در بالاترین نقطه ساختمان و در دکل مخصوص آنتن نصب می شوند، تا بتوانند بیشترین قدرت سیگنال را جذب نمایند. از آنجایی که حتی قدرت آمپلی فایر و سیستم مرکزی بستگی به قدرت سیگنال اولیه دارد، بسیار مهم است که از چه نوع آنتنی به عنوان گیرنده استفاده می کنید.

استفاده از پریز های مخصوص برای دریافت امواج متفاوت

آنتن های قدیمی تنها به دریافت امواج تصویری می پرداختند. در صورتی که در آنتن های مرکزی، علاوه بر تصاویر، می توان به امواج رادیویی نیز دسترسی داشت. از این رو پریز هایی که برای این منظور ساخته می شوند، دارای سه درگاه بوده که هرکدام کارایی خاص خود را دارند. در این نوع پریز ها یک درگاه مربوط به انشعابات گرفته شده از کابل اصلی است، یک درگاه برای امواج رادیو و سومین خروجی برای دریافت سیگنال های ماهواره ای می باشد. استحکام و دوام این پریز ها بسیار مهم بوده و حتما باید از بهترین مارک ها، برای این منظور استفاده کرد. در غیر این صورت با هر بار خرابی، مجبور به تعویض تعدادی سیم هستید.

فیش های رابط در آنتن مرکزی

استفاده از فیش های رابط، یک جز جدایی ناپذیر در آنتن مرکزی می باشد. این فیش ها از نوع F کانکتور بوده و با وجود اندازه کوچک شان، اهمیت بسیار بالای برخوردارند. معمولا از فیش ها برای اتصال سیم به قطعات اصلی استفاده می شود. از این رو باید از متریال درجه یک تهیه شده باشند، تا موجب آسیب رساندن به دستگاه نگردند. معمولا بهترین نوع F کانکتور ها، از نوع واشر دار می باشد، که از نفوذ آب به درون سیستم جلوگیری می کنند. همچنین این واشر ها مانع زنگ زدگی و اکسید شدن اتصالات می گردند.

آنتن مرکزی و مدولاتور آن

مدولاتور معمولا وسیله ای است که از آن برای اداره ها و بانک ها بیشتر استفاده می شود. وظیفه مدولاتور، ارسال تصاویر دوربین های مدار بسته و ارسال آن ها از طریق آنتن مرکزی به واحد های مربوطه است. معمولا این وسایل را به صورتی مولتی باند ساخته، تا بتوانند کلیه سیگنال های تصویری را دریافت کنند.

نصب آنتن مرکزی

تا به اینجا، از تمامی وسایل مورد نیاز آنتن مرکزی سخن به عمل آمد. اما آنچه که در این میان بسیار مهم است، ثبات آنتن بر بالای پشت بام می باشد. مسلما محکم بودن آنتن در برابر شرایط بد آب و هوایی و باد های شدید، یکی از ضروریات دستیابی به یک تصویر با کیفیت است. از این رو از دکل های آنتن مرکزی برای این منظور استفاده می شود. این دکل ها با اتصال محکم به دیوار و یا کف، امکان هرگونه تحرک آنتن را سلب می کنند.


۱۳۹۷/۱۱/۲۵

بازگشت

تصویری جهت نمایش وجود ندارد!